Prof. dr hab. med. JULIAN STOLARCZYK

Urodził się 8 stycznia 1929 w Warszawie, zmarł 17 września 2007 roku w Gdańsku.

Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Jako harcerz brał udział w Powstaniu Warszawskim. Jego ojciec - inżynier elektryk, kapitan Wojska Polskiego - zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po zakończeniu wojny wraz z matką i rodzeństwem przyjechał do Gdańska. W 1947 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące, następnie w latach 1947-1952 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej, uzyskując dyplom lekarza z wyróżnieniem. Już jako student III roku rozpoczął pracę lekarską. Kształcił się równocześnie w zakresie chorób wewnętrznych oraz w dziedzinie patomorfologii.

Specjalizację I stopnia w zakresie chorób wewnętrznych uzyskał w 1956 roku. Pracę doktorską obronił w tym samym roku. Specjalizację z zakresu patomorfologii uzyskał w 1958 roku; habilitację z zakresu patomorfologii nerek w 1963 roku. Tytuł profesora zwyczajnego nadano mu w 1978 roku. W 2000 roku, po 50 latach pracy w gdańskiej Akademii Medycznej, przeszedł na emeryturę.

Do roku 1970 był zatrudniony w Zakładzie Patomorfologii AMG, a od 1970 roku w Zakładzie Patofizjologii. Od 1974 pełnił obowiązki kierownika Katedry i Zakładu Patofizjologii a w latach 1982-1986 dyrektora Instytutu Patologii Akademii Medycznej.

Był członkiem licznych towarzystw naukowych w Polsce oraz International Academy of Pathology i European Society of Palliative Medicine, a także członkiem rad naukowych kilku czasopism specjalistycznych.
Przez 12 lat był przewodniczącym oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, odegrał istotną rolę w tworzeniu Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, był członkiem Sądu Lekarskiego tej izby.
W latach 1992-1996 był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady ds. Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Gdańsku i jednocześnie w latach 1993-1996 - członkiem Krajowej Rady Medycyny Paliatywnej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej.

Z biegiem lat właśnie medycyna paliatywna stała się jego prawdziwą pasją. Miał dar towarzyszenia ludziom z nowotworami złośliwymi do ostatnich dni ich życia. Sam również zmarł z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej 17 września 2007 roku.

Działalność naukowa i organizacyjna

Opublikował ponad 220 prac i doniesień naukowych, w tym liczne prace z zakresu patomorfologii nerek publikowane w czasopismach specjalistycznych. Był promotorem 6 obronionych prac doktorskich.

Lata 1952-1970

  1. Opracował podstawy patomorfologiczne do podręcznika Jakuba Pensona "Choroby nerek", oraz rozdział "Patomorfologia" do podręcznika Stanisława Krusia "Patomorfologia".
  2. Wykazał istnienie rozlanych glomerulopatii w przebiegu endocarditis lenta.
  3. Opisał na podstawie badań mikropunkcyjnych rolę naczyń limfatycznych nerek w procesie zagęszczenia moczu (badania wykonane w Northwestern University Department of Pathology, USA, cztery prace opublikowane w American Journal of Pathology oraz American Journal of Physiology).
  4. Stworzył konsultacyjną pracownię biopsji nerek dla rejonu Polski północnej i biposji wątroby.
  5. Często występował na zjazdach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Lata 1970-2000

  1. Kontynuuje prace z zakresu neuropatologii, opisując między innymi patologię nerek z kompleksami HBV jako częstej przyczyny zespołu nerczycowego u dzieci w Polsce. (Prace zespołowe z doc. Kuszycką i doc. Wrzołkową).
  2. Publikuje prace z zakresu biopsji wątroby w przewlekłych hepatopatiach. Ocena biopsji wątroby z uwzględnieniem stopnia zaawansowania i dynamiki zmian.
  3. W 1976 roku organizuje Ogólnopolski Zjazd Polskiego Towarzystwa Patologów poświęcony patologii chorób wątroby.
  4. Otrzymał dwie zespołowe nagrody Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z zakresu chorób wątroby.
  5. Publikuje prace dotyczące morfologii wątroby u narkomanów zakażonych HBV i HCV oraz HIV.
  6. Prowadzi konsultacyjną pracownię biopsji wątroby dla całej Polski. (Ocena ponad 25 000 bioptatów).
  7. Z zakresu medycyny paliatywnej wygłasza liczne referaty i wykłady na sympozjach krajowych i zebraniach towarzystw naukowych dotyczące leczenia w terminalnej fazie choroby nowotworowej.
    Publikacje dotyczące tej tematyki:
    • "Aktualne problemy medycyny paliatywnej" Post. Nauk. Med. 1993, 4, 27, 2.
    • "Sztuka leczenia nieuleczalnie chorych" w "Człowiek nieuleczalnie chory" KUL, Lublin 1997
    • "Sztuka leczenia bólów w terminalnej fazie choroby nowotworowej" w "Ból totalny". Lublin 1998, KUL, s. 21-28
  8. W 1989 roku organizuje pierwszą w Polsce konsultacyjną poradnię medycyny paliatywnej przy PSK 1 w Gdańsku. W latach 1992-1996 - przewodniczący Wojewódzkiej Rady ds. Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Gdańsku; w latach 1993-1996 - członek Krajowej Rady Medycyny Paliatywnej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej.
  9. W 1991 roku przetłumaczył (wraz z żoną) podręcznik z medycyny paliatywnej "Leczenie w terminalnej fazie choroby nowotworowej" (R.G. Twycross i S.A. Lack, PZWL, Warszawa 1991).

Dydaktyka

  1. Przez ostatnich 10 lat osobiście egzaminował wszystkich studentów wydziału lekarskiego i oddziału stomatologicznego (300-340 osób przez okres ok. 6 tygodni rocznie).
  2. Był inicjatorem i protagonistą zintegrowanego nauczania studentów III roku medycyny.

Kawaler Medalu Gloria Medicinae

W 1999 roku dołączył do grona Kawalerów Medalu "Gloria Medicinae". To zaszczytne odznaczenie wręczył mu Kanclerz Kapituły Medalu prof. Wojciech Noszczyk w asyście sekretarza Kapituły prof. Tadeusza Tołłoczko i prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego.
Na dyplomie wydawanym równocześnie z medalem znajduje się tekst w języku polskim i łacińskim:
Medal jest nadawany za wybitne zasługi dla medycyny. Jest on przyznawany tylko 10 lekarzom w świecie w ciągu jednego roku. Medal jest symbolem wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom. Dla tych, których osiągnięcia w służbie człowiekowi stwarzają lepszy świat dla całej ludzkości. Za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego - Kapituła Medalu 'Gloria Medicinae' przyznaje to najwyższe odznaczenie.

Zapraszamy na stronę: www.hospicja.pl